Martwisz się negatywnymi myślami jako nowy rodzic? Nie jesteś sam

Jeśli wierzysz w to, co mówią nam media, nie powinniśmy czuć niczego poza przytłaczającą miłością, wdzięcznością i podekscytowaniem natychmiast po narodzinach naszego dziecka. Chociaż zostanie nowym rodzicem może rzeczywiście być czasem szczęścia, odczuwanie znacznie bardziej złożonego zestawu emocji jest w rzeczywistości bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać.

Badania pokazują, że ogólne szczęście spada w pierwszym roku urodzenia dziecka, zwłaszcza w przypadku kobiet. Chociaż rodzice mogą bardzo kochać swoje dzieci, często nie kochają rzeczy, które się z tym wiążą, takich jak zmartwienia o pieniądze, bezsenne noce i poczucie odłączenia od partnera lub przyjaciół.

Jednak rodzice często ukrywają, jak naprawdę się czują, wierząc, że te myśli są złe, a dzielenie się nimi oznaczałoby, że zostaliby nazwani „złym rodzicem”. Takie zmartwienia mogą być podstawową częścią braku poczucia bycia wystarczająco dobrym rodzicem i są również powszechne w przypadku depresji poporodowej.

Zdrowie psychiczne nowych rodziców i nieoczekiwane rzeczy, które mogą się wydarzyć w pierwszym roku rodzicielstwa, są tematem mojej ostatniej książki. Rozmawiałem z ponad 500 rodzicami, którzy opowiedzieli mi, jak szczerze się czuli po urodzeniu dziecka.

Z ich historii jasno wynikało, że po urodzeniu dziecka nie ma jednego „właściwego sposobu”. Oprócz pozytywów, rodzice odczuwali cały szereg emocji, których się nie spodziewali, często powtarzając, że po raz pierwszy otwarcie mówili o swoich uczuciach. Oto niektóre z najczęstszych odczuć ludzi:

1. Brak natychmiastowej miłości do dziecka

Media każą nam wierzyć, że z chwilą narodzin dziecka rodzice zakochują się w nich szaleńczo. Chociaż może się to zdarzyć, wielu rodziców mówiło, że czują się odłączeni lub tak wyczerpani, że nie mogą myśleć o kochaniu kogokolwiek.

Inni byli zszokowani, że naprawdę tu jest dziecko. Może to być szczególnie trudne, gdy rodzice przeszli traumatyczną ciążę lub poród, zapłodnienie in vitro lub wcześniejszą stratę lub wcześniak.

To normalne, że tworzenie więzi wymaga czasu. Jednak takie rzeczy, jak kontakt skóra do skóry, trzymanie dziecka blisko w chuście, a nawet delikatny masaż dziecka, wszystko to pomaga poprawić więź – i zdrowie psychiczne.

2. Poczucie niekompetencji i przytłoczenia

Inną powszechną emocją było uczucie przerażenia z powodu odpowiedzialności bycia nowym rodzicem. Wiele osób było zszokowanych, że mimo braku testów i szkolenia oczekuje się, że będą teraz opiekować się tym dzieckiem. Rodzice pamiętali, że czuli się tak, jakby wszyscy inni wiedzieli, co robić, ale tak się nie stało. To uczucie jest prawdopodobnie pogłębione przez nas, kiedy teraz mamy dzieci później, mieszkamy z dala od rodziny i często tak naprawdę nie jesteśmy w pobliżu dzieci, dopóki nie będziemy mieli własnych.

Ale wielu ludzi tak myśli. Dzieci są odporne, więc nie ma problemu, jeśli nie robisz wszystkiego „idealnie” przez cały czas.

Jeśli czujesz się w ten sposób, rozmowa z innymi nowymi rodzicami lub z pielęgniarką środowiskową lub położną może pomóc Ci upewnić się, jak powszechne są te uczucia. Jeśli jednak te myśli wpływają na Ciebie znacząco, rozważ rozmowę z terapeutą, który specjalizuje się we wspieraniu nowych rodziców.

3. Opłakiwanie poprzedniego życia

Przygotowanie do urodzenia dziecka często polega na narodzinach i kupowaniu rzeczy dla dziecka. Kiedy pojawia się dziecko, Twoje życie nagle się zmienia.

To normalne, że jesteś zszokowany, żałujesz, jak trudne mogą być niektóre części i żałujesz swojego starego życia – nawet jeśli tak naprawdę nie wrócisz do niego. Częściowo, zwłaszcza w przypadku matek, czuły się tak, jakby straciły swoją tożsamość i po prostu stały się czyjąś „mamą”, a ich dni wypełnione były nieustanną opieką nad dzieckiem.

Ale tęsknota za starym życiem nie oznacza, że ​​nie kochasz swojego dziecka lub jesteś złym rodzicem. Z czasem staje się to łatwiejsze, gdy przechodzisz do nowej normalności.

4. Czujesz się uwięziony – ale nie chcesz być oddzielony

Rodzice mówili też, że chcą odpocząć, a jednocześnie nie chcą być oddzieleni od swojego dziecka.

Matki opowiadały o zazdrości, że ich partner wychodzi z domu do pracy, ale bały się, że zostaną oddzielone od dziecka, aby zrobić to samo. Niektórzy odliczali zegar do snu, a potem natychmiast przegapili swoje dziecko. Może się okazać, że ludzie będą na ciebie zirytowani, że czujesz się w ten sposób – zignoruj ​​ich. Nie musisz zostawiać swojego dziecka, jeśli nie chcesz. To, czego prawdopodobnie potrzebujesz, to więcej wsparcia w inny sposób, na przykład ciepły posiłek, drzemka lub po prostu jakieś dorosłe towarzystwo.

Jeśli jesteś nowym rodzicem i masz problemy, pamiętaj, że negatywne i mieszane emocje są normalną częścią życia. Rozmowa z innymi rodzicami może pomóc ci dostrzec, że nie jesteś sam, czując się w ten sposób. Negatywne emocje związane z ludźmi i rzeczami, które kochamy, również są normalne. I, co może najważniejsze, ludzie kłamią w mediach społecznościowych. Badania pokazują, że nowi rodzice często czują, że muszą przekazywać pozytywne wiadomości do tego stopnia, że ​​upiększają, a nawet kłamie, aby stworzyć określony obraz światu. Nie dajmy się już na to nabrać.

Leave a Comment