Jak spadek liczby chińskich turystów na całym świecie uderzył w sektor luksusowy

Duże grupy chińskich gości stały się filarem światowego przemysłu turystycznego. Koronawirus nie tylko opłacił to ogromne źródło dochodu dla głównych miast i zabytków na całym świecie, ale ma ogromny efekt domina dla branży dóbr luksusowych.

Dla każdego turysty kupowanie pamiątek jest kluczową częścią wakacji. Mogą to być drobiazgi, takie jak breloki lub magnesy na lodówkę, koszulka z napisem „I ❤ NY” lub rosyjska lalka matrioszka. Ale znaczna liczba chińskich turystów woli wydawać duże sumy na luksusowe przedmioty, takie jak markowe ubrania i akcesoria, kiedy podróżują za granicę.

Około jednej trzeciej globalnych wydatków na dobra luksusowe przypadło chińskim konsumentom w 2018 r. Konsultanci z Bain przewidują, że do 2025 r. Wzrośnie do 50%. Przed pandemią koronawirusa prawie całość tych 85 miliardów funtów wydatków (92%) zostało wykonane poza Chinami kontynentalnymi.

Co więcej, większość zagranicznych zakupów jest dokonywana przez kobiety w wieku od 19 do 29 lat, według badania przeprowadzonego w 2018 roku wśród ponad 750 milionów Chińczyków. Z naszych wywiadów z wieloma z tych kobiet wynika, że ​​gdy chińska gospodarka wyjdzie z koronawirusa, wrócą one do wydatków. Miejsce, w którym będą mogli podróżować i wydawać pieniądze, będzie miało duży wpływ na ożywienie gospodarcze po pandemii.

Przebudzone pokolenie

W Chinach kohorty demograficzne są definiowane przez dziesięciolecia. Zamiast pokolenia milenialsów czy pokolenia Z, w Chinach to pokolenie po latach 90. (urodzone w latach 90.) stało się głównym motorem wzrostu w wielu branżach, w tym w handlu detalicznym luksusowym, rekreacyjnym i turystycznym.

Pokolenie Chin po latach 90. jest bezpośrednimi beneficjentami reform gospodarczych w kraju, które rozpoczęły się w latach 80. XX wieku, które otworzyły chiński rynek na resztę świata i pobudziły ogromny wzrost gospodarczy od lat 90. po dzień dzisiejszy. W szczególności dziewczęta odniosły korzyści z dorastania w czasie, gdy Chiny były bardziej połączone z resztą świata i doświadczyły znaczących zmian kulturowych, w tym spadku historycznej preferencji dla synów. Polityka jednego dziecka również odegrała w tym rolę.

W porównaniu z poprzednimi pokoleniami, które są bardziej skoncentrowane na rodzinie i skromne, chińskie kobiety po latach 90. są pewne siebie, niezależne i dobrze wykształcone. Chętnie wyrażają się także poprzez konsumpcjonizm. Było to widoczne w rozmowach, które prowadziliśmy z młodymi kobietami o wysokich kosztach. Dla nich kupowanie dóbr luksusowych było kluczowym elementem ich tożsamości i wyrażania siebie. Podczas podróży była to jedna z najważniejszych części ich wakacji, jeśli nie faktyczny cel ich podróży.

Na całym świecie ludzie kupują i prezentują towary luksusowe – od luksusowych samochodów po drogie zegarki i torebki – jako symbole statusu. Dotyczy to zwłaszcza Chinki po latach 90., która na różne sposoby stara się odróżniać od innych. Vivian *, która ma 30 lat, ma tytuł magistra i pracuje w finansach, powiedziała nam:

Kupowanie luksusowych produktów markowych jest bardzo osobiste. To moja torebka. Nie chcę wyglądać jak wszyscy inni.

Dalsza podróż do Europy to sposób na zakup dóbr luksusowych, które wyróżniają się na tle innych, ponieważ w Chinach dostępne są różne wzory. Oprócz doskonałych wrażeń z zakupów, ludzie, z którymi rozmawialiśmy, wielokrotnie mówili o znaczeniu posiadania unikalnych przedmiotów. Ava, 23-letnia studentka, powiedziała:

Te specjalne projekty są w jakiś sposób o wiele piękniejsze niż te podstawowe przedmioty, które są dostępne wszędzie [w Chinach]. Odzwierciedlają również mój styl życia jako osoby podróżującej. Kiedy go noszę, ludzie wiedzą, że jestem wyjątkowy.

Odkryliśmy również, że dla Chińczyki po latach 90., która podróżuje za granicę, kupowanie designerskich przedmiotów w kraju, z którego pochodzi, było postrzegane jako część autentycznego doświadczenia. Jak ujął to Emma, ​​która ma 23 lata i pracuje w modzie:

Kupując torebki w Paryżu, czuję się jak Francuzka. To zabawne i autentyczne doświadczenie. To zupełnie inne doświadczenie niż kupowanie ich w Shenzhen.

„Wydawanie zemsty”

Pandemia koronawirusa nie zmniejszyła apetytu bogatego pokolenia Chin po latach 90. na podróżowanie i wydawanie pieniędzy. Badanie przeprowadzone w kwietniu tego roku wykazało, że prawie 60% tej grupy, która opóźniła swoje plany zakupowe, wróci do wydawania pieniędzy po ustąpieniu epidemii w Chinach. Wiele luksusowych firm odnotowało duży wzrost wydatków po złagodzeniu ograniczeń blokowania w Chinach, w tym marka biżuterii Tiffany i dom mody Burberry.

Podczas gdy ograniczenia dotyczące podróży zagranicznych na razie znacznie zmniejszą rynek turystyki wyjazdowej, wiele marek ma nadzieję na podobny atak tak zwanych „wydatków zemsty”, ponieważ ludzie nadrabiają czas spędzony w zamknięciu.