Witamina D na zdrowie

Witamina D – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania

Jeśli unikasz słońca, cierpisz na alergie na mleko lub przestrzegasz ścisłej diety wegańskiej, możesz być narażony na niedobór witaminy D. Znana jako witamina słoneczna, witamina D jest wytwarzana przez organizm w odpowiedzi na wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych. Występuje również naturalnie w niektórych produktach spożywczych – w tym w niektórych rybach, olejach z wątróbek rybnych i żółtkach jaj – oraz w wzbogaconych produktach mlecznych i zbożowych.

Witamina D to grupa rozpuszczalna w tłuszczach, która jest odpowiedzialna za zwiększenie wchłaniania wapnia, magnezu i fosforanów w jelitach oraz wiele innych efektów biologicznych. Głównym naturalnym źródłem witaminy jest synteza cholekalcyferolu w dolnych warstwach skóry naskórka poprzez reakcję chemiczną zależną od ekspozycji na słońce. Tylko kilka pokarmów, takich jak miąższ tłustych ryb, zawiera znaczne ilości witaminy D, a ryby nie zawierają wystarczającej ilości witaminy D, aby osiągnąć optymalny status witaminy D bez światła słonecznego i suplementów.

Zalecenia dietetyczne zwykle zakładają, że cała witamina D jest przyjmowana doustnie, ponieważ ekspozycja na słońce w populacji jest zmienna, a zalecenia dotyczące bezpiecznej ekspozycji na słońce są niepewne z uwagi na ryzyko raka skóry. Witamina D z diety lub z syntezy skóry jest biologicznie nieaktywna. Enzym białkowy musi go hydroksylować, aby przekształcić go w formę aktywną.

Odbywa się to w wątrobie i nerkach. Ponieważ witamina D może być syntetyzowana w odpowiednich ilościach przez większość ssaków wystawionych na wystarczającą ilość światła słonecznego, nie jest to niezbędny czynnik dietetyczny, a zatem nie jest to technicznie witamina.

Witamina D odgrywa znaczącą rolę w homeostazie i metabolizmie wapnia

Jego odkrycie było spowodowane wysiłkiem znalezienia brakującej substancji dietetycznej u dzieci z krzywicą. Suplementy witaminy D podaje się w celu leczenia lub zapobiegania osteomalacji i krzywicy, ale dowody na inne skutki zdrowotne suplementacji witaminy D w populacji ogólnej są niespójne.

Wpływ suplementacji witaminy D na umieralność nie jest jasny, ponieważ jedna metaanaliza wykazała niewielki spadek umieralności u osób starszych. Dieta z niewystarczającą ilością witaminy D w połączeniu z nieodpowiednim nasłonecznieniem powoduje niedobór witaminy D. Poważny niedobór witaminy D u dzieci powoduje krzywicę, zmiękczenie i osłabienie kości, co jest rzadką chorobą w rozwiniętym świecie.

Niedobór witaminy D u matki może powodować jawną chorobę kości przed porodem i pogorszenie jakości kości po porodzie. Suplementy witaminy D nie wpływają na zawał mięśnia sercowego, udar mózgu lub chorobę naczyń mózgowych, raka, złamania kości lub zapalenie kości i stawów.

Stwierdzono wstępnie, że suplementacja witaminy D3 prowadzi do zmniejszenia ryzyka śmierci u osób starszych. Wydaje się, że wysoki poziom we krwi wiąże się z niższym ryzykiem śmierci, ale nie jest jasne, czy suplementacja może przynieść tę korzyść. Suplementy witaminy D są szeroko dostępne na rynku ze względu na deklarowane właściwości przeciwnowotworowe.

W badaniach obserwacyjnych wykazano powiązania między niskim poziomem witaminy D a ryzykiem rozwoju niektórych nowotworów. Zdrowie jest najważniejsze, więc trzeba pamiętać o tym, aby dostarczać sobie witaminę D w każdej postaci.