zdrowe lśniące włosy

Zdrowe włosy a AZS

Piękne i zdrowe włosy to jeden z bardziej pożądanych atrybutów piękna. Jednak poza efektem estetycznym kondycja włosów sporo mówi o stanie zdrowia ich posiadacza. W jaki sposób stan skóry czy organizmu przekłada się na wygląd włosów?

Należy zacząć od podstaw pielęgnacji – mycia włosów. Już tutaj można się spotkać z różnymi „szkołami” zwłaszcza w kwestii częstotliwości mycia włosów, rodzaju szamponu i konieczności używania odżywek, masek i innych produktów mających polepszyć kondycję włosów.

Jak pielęgnować włosy

Niektórzy twierdzą, że codzienne mycie włosów jest niewskazane, ponieważ może prowadzić do przesuszenia włosów i skalpu, a to z kolei skutkuje zwiększeniem produkcji sebum (substancji, która ma za zadanie natłuszczać skórę, a w konsekwencji daje efekt przetłuszczenia włosów oraz wydziela nieprzyjemny zapach). Są też jednak tacy, którzy twierdzą, że myć włosy powinno się tak często jak potrzeba – czyli nawet codziennie, jeżeli stan włosów tego wymaga.

Pierwszą rzecz jaką należy sobie uświadomić, to fakt, iż szampon służy przede wszystkim do mycia skóry głowy, więc jeżeli borykamy się z problemem przetłuszczania się włosów problem może leżeć w niewłaściwym doborze produktu (ważne, by sprawdzać skład produktów, które mają kontakt ze skórą), niewłaściwym i niedokładnym myciu (bardzo często się zdarza, iż niektórzy niedokładnie spłukują szampon i pozostawione resztki, nie tylko obciążają włosy, ale podrażniają skórę) lub nieodpowiedniej diecie. Czasami pogorszona kondycja skóry może mieć też podłoże genetyczne, jak np. atopowe zapalenie skóry głowy.

AZS

Atopowe zapalenie skóry głowy prowadzi do powstawania zmian na skórze, które są skutkiem niewłaściwej reakcji układu odpornościowego na niewielkie dawki antygenów i organizm produkuje nadmierną ilość przeciwciał. Zapalenie skóry może być zaostrzone przez zanieczyszczenie środowiska, nieodpowiednio dobrane kosmetyki, skłonność do nadmiernej potliwości. Niestety skutkiem atopowego zapalenia skóry głowy bardzo często jest wypadanie włosów.

Domowe sposoby mogą wspomóc skórę w walce z atopowym zapaleniem (oczywiście leczenie konwencjonalne jest konieczne). Bardzo ważne jest, aby przyjrzeć się diecie chorego. Jak wiadomo skóra pozostaje w zależności od funkcjonowania układu pokarmowego, dlatego prawidłowe odżywianie może być wielce pomocnym orężem w walce z AZS.

Aby wykluczyć potencjalne alergeny warto sięgnąć po tzw. dietę eliminacyjną, czyli sukcesywne rezygnowanie z alergenów pokarmowych i obserwowanie reakcji organizmu. W przypadku małych dzieci karmionych mlekiem matki, matka karmiąca również musi zrezygnować z pokarmu zawierającego dużą ilość alergenów. Na pierwszym miejscu powinno się wykluczyć mleko krowie pod każdą postacią (laktoza jest bardzo częstą przyczyną alergii).
Dieta eliminacyjna jest metodą czasochłonną, ponieważ pozytywna reakcja organizmu możne nastąpić nawet po kilku tygodniach od odstawienia alergenu.

Pomocna również bywa dieta antyhistaminowa – histamina odgrywa ważną rolę przy uczuciu swędzenia. Powinno się wykluczyć czekoladę, ryby, owoce morza, produkty ze sztucznymi barwnikami i aromatami, margarynę, pomidory, jajka. Zamiennikami mogą być jabłka, kiwi, płatki owsiane, figi. Warto też wdrożyć produkty zawierające witaminę B i C – tutaj pomocne będą kukurydza, ryż, oliwa z oliwek, suszone owoce, szpinak.

Warto również przyjrzeć się codziennym rytuałom chorego. Aby ulżyć skórze trzeba stosować łagodne środki piorące. Nie powinno się zakładać nowych, dopiero kupionych ubrań bez wcześniejszego prania. Najważniejsze, aby nie podrażniać i nie wysuszać skóry. W walce z tym nieprzyjemnym schorzeniem z całą pewnością pomoże konsultacja z kosmetologiem trychologiem, który pomoże opracować odpowiedni plan leczenia, wyciszyć chorobę i odzyskać zdrową, ładnie wyglądającą skórę, a razem z nią piękne zdrowe włosy.

Leave a Comment