Zdrowie

zdrowe lśniące włosy

Zdrowe włosy a AZS

Piękne i zdrowe włosy to jeden z bardziej pożądanych atrybutów piękna. Jednak poza efektem estetycznym kondycja włosów sporo mówi o stanie zdrowia ich posiadacza. W jaki sposób stan skóry czy organizmu przekłada się na wygląd włosów?

Należy zacząć od podstaw pielęgnacji – mycia włosów. Już tutaj można się spotkać z różnymi „szkołami” zwłaszcza w kwestii częstotliwości mycia włosów, rodzaju szamponu i konieczności używania odżywek, masek i innych produktów mających polepszyć kondycję włosów.

Jak pielęgnować włosy

Niektórzy twierdzą, że codzienne mycie włosów jest niewskazane, ponieważ może prowadzić do przesuszenia włosów i skalpu, a to z kolei skutkuje zwiększeniem produkcji sebum (substancji, która ma za zadanie natłuszczać skórę, a w konsekwencji daje efekt przetłuszczenia włosów oraz wydziela nieprzyjemny zapach). Są też jednak tacy, którzy twierdzą, że myć włosy powinno się tak często jak potrzeba – czyli nawet codziennie, jeżeli stan włosów tego wymaga.

Pierwszą rzecz jaką należy sobie uświadomić, to fakt, iż szampon służy przede wszystkim do mycia skóry głowy, więc jeżeli borykamy się z problemem przetłuszczania się włosów problem może leżeć w niewłaściwym doborze produktu (ważne, by sprawdzać skład produktów, które mają kontakt ze skórą), niewłaściwym i niedokładnym myciu (bardzo często się zdarza, iż niektórzy niedokładnie spłukują szampon i pozostawione resztki, nie tylko obciążają włosy, ale podrażniają skórę) lub nieodpowiedniej diecie. Czasami pogorszona kondycja skóry może mieć też podłoże genetyczne, jak np. atopowe zapalenie skóry głowy.

AZS

Atopowe zapalenie skóry głowy prowadzi do powstawania zmian na skórze, które są skutkiem niewłaściwej reakcji układu odpornościowego na niewielkie dawki antygenów i organizm produkuje nadmierną ilość przeciwciał. Zapalenie skóry może być zaostrzone przez zanieczyszczenie środowiska, nieodpowiednio dobrane kosmetyki, skłonność do nadmiernej potliwości. Niestety skutkiem atopowego zapalenia skóry głowy bardzo często jest wypadanie włosów.

Domowe sposoby mogą wspomóc skórę w walce z atopowym zapaleniem (oczywiście leczenie konwencjonalne jest konieczne). Bardzo ważne jest, aby przyjrzeć się diecie chorego. Jak wiadomo skóra pozostaje w zależności od funkcjonowania układu pokarmowego, dlatego prawidłowe odżywianie może być wielce pomocnym orężem w walce z AZS.

Aby wykluczyć potencjalne alergeny warto sięgnąć po tzw. dietę eliminacyjną, czyli sukcesywne rezygnowanie z alergenów pokarmowych i obserwowanie reakcji organizmu. W przypadku małych dzieci karmionych mlekiem matki, matka karmiąca również musi zrezygnować z pokarmu zawierającego dużą ilość alergenów. Na pierwszym miejscu powinno się wykluczyć mleko krowie pod każdą postacią (laktoza jest bardzo częstą przyczyną alergii).
Dieta eliminacyjna jest metodą czasochłonną, ponieważ pozytywna reakcja organizmu możne nastąpić nawet po kilku tygodniach od odstawienia alergenu.

Pomocna również bywa dieta antyhistaminowa – histamina odgrywa ważną rolę przy uczuciu swędzenia. Powinno się wykluczyć czekoladę, ryby, owoce morza, produkty ze sztucznymi barwnikami i aromatami, margarynę, pomidory, jajka. Zamiennikami mogą być jabłka, kiwi, płatki owsiane, figi. Warto też wdrożyć produkty zawierające witaminę B i C – tutaj pomocne będą kukurydza, ryż, oliwa z oliwek, suszone owoce, szpinak.

Warto również przyjrzeć się codziennym rytuałom chorego. Aby ulżyć skórze trzeba stosować łagodne środki piorące. Nie powinno się zakładać nowych, dopiero kupionych ubrań bez wcześniejszego prania. Najważniejsze, aby nie podrażniać i nie wysuszać skóry. W walce z tym nieprzyjemnym schorzeniem z całą pewnością pomoże konsultacja z kosmetologiem trychologiem, który pomoże opracować odpowiedni plan leczenia, wyciszyć chorobę i odzyskać zdrową, ładnie wyglądającą skórę, a razem z nią piękne zdrowe włosy.

Czy po ponownym otwarciu szkół będzie to najmniej sprawne pokolenie uczniów w historii?

Reakcje zdrowia publicznego na pandemię koncentrowały się na radzeniu sobie z koronawirusem, ale uwaga zwraca się teraz na rosnącą listę negatywnych skutków środków powstrzymujących COVID-19. Jednym z takich problemów jest niski poziom sprawności wśród dzieci i młodzieży.

Jedną z miar sprawności jest wydolność cardio (lub wydolność krążeniowo-oddechowa, by nadać jej pełną nazwę), czyli zdolność serca, płuc i naczyń krwionośnych do dostarczania tlenu do komórek ciała. Ten rodzaj sprawności można ocenić za pomocą testów krokowych (wchodzenie i schodzenie ze stopnia, a następnie mierzenie regeneracji tętna), biegów długodystansowych i testów dźwiękowych (znanych również jako testy dźwiękowe), które mierzą liczbę biegów na 20 metrów, z powrotem i dalej, człowiek może zrobić przed wyczerpaniem.

Sprawność cardio jest ważna, ponieważ jest związana z nauką i osiągnięciami w nauce dzieci. Jest to również związane z ich obecnym i przyszłym stanem zdrowia, samopoczuciem i jakością życia. Wysportowane dzieci i młodzież uczą się lepiej i są zdrowsze niż osoby mniej sprawne, a także wydają się być sprawniejsze i zdrowsze jako dorośli.

Wiele krajów nie radzi sobie z monitorowaniem sprawności swoich młodych ludzi. Nasze badanie przeprowadzone w 2018 roku w 49 krajach wykazało, że tylko w 22 z 49 krajów dostępne były przydatne krajowe dane dotyczące wydolności kardio. Sprawność fizyczna była odpowiednia tylko u około 40% dzieci i nastolatków na całym świecie. W większości krajów zaobserwowaliśmy wyraźny trend: sprawność fizyczna młodych ludzi spadła w skali globalnej w ciągu ostatnich kilku dekad. Współczesne dzieci są mniej sprawne niż dzieci w przeszłości. Są też grubsi.

Stały spadek sprawności dzieci i nastolatków w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci mógł zostać przyspieszony przez blokadę. Na początku blokady przewidzieliśmy, że mniej czasu na zewnątrz, dłuższy czas w domu i nieobecność w szkole zmniejszy poziom aktywności fizycznej niezbędnej do utrzymania sprawności dzieci.

Nasze ostatnie badanie z Kanady wykazało, że dzieci i nastolatki skróciły swój czas na świeżym powietrzu, zmniejszyły aktywność fizyczną i wydłużyły czas spędzany przed ekranem podczas blokady, co prawdopodobnie jeszcze bardziej zmniejszyło sprawność kardio. Jeśli to prawda, ten ostry spadek sprawności w 2020 roku prawdopodobnie sprawił, że obecne pokolenie dzieci jest najmniej przystosowane w historii.

Sprawność fizyczna to coś więcej niż tylko układ sercowo-oddechowy. Sprawność mięśniowo-szkieletowa (siła mięśni, wytrzymałość i elastyczność) również ma znaczenie dla zdrowia. Sprawność mięśniowo-szkieletowa dzieci również spadała w ostatnich dziesięcioleciach i prawdopodobnie spadła również ostatnio z powodu zmniejszonej aktywności fizycznej podczas blokady. Pogarszająca się sprawność mięśni i kości prowadzi do zwiększonej kruchości, gorszej równowagi (ze zwiększonym ryzykiem upadków) i osłabienia kości w późniejszym życiu.

Nasza ostrożność co do zmian sprawności dzieci i młodzieży w okresie blokady wynika z ograniczonego monitorowania sprawności w większości krajów. Sprawność fizyczna prawdopodobnie spadła u wielu młodych ludzi, ale ten spadek będzie trudny do potwierdzenia, jeśli nie będziemy monitorować kondycji dzieci bardziej systematycznie niż robiliśmy to w przeszłości.

Brak krajowego monitoringu sprawności oznacza, że ​​kryzys sprawności jest prawie niewidoczny. Jeśli nie będziemy monitorować kondycji, jest mało prawdopodobne, że podejmiemy wysiłki, aby temu zaradzić.

Powody do optymizmu

Pomimo niskiej i spadającej sprawności dzieci i nastolatków na całym świecie istnieją powody do optymizmu. Nasze globalne badanie z 2018 roku wykazało, że około 90% dzieci i nastolatków w Japonii miało odpowiednią sprawność fizyczną, częściowo dlatego, że są one bardziej aktywne i mają niższy poziom tkanki tłuszczowej niż dzieci w wielu krajach.

Pomocne może być również lepsze monitorowanie sprawności. Na przykład w Słowenii krajowy program monitorowania sprawności fizycznej w szkołach podstawowych i średnich wykazał, że kondycja spada. Odpowiedzią na to był program zdrowego stylu życia. Obecnie ponad 80% słoweńskich uczniów ma odpowiednią sprawność i aktywność fizyczną.

Ponieważ szkoły zaczęły się ponownie otwierać, istnieje uznana potrzeba rozwiązania problemów spowodowanych lub zaostrzonych przez koronawirusa, takich jak kryzys zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Niska i pogarszająca się sprawność fizyczna jest mniej widocznym kryzysem, ale ma poważne długoterminowe konsekwencje. Moglibyśmy zacząć rozwiązywać ten problem, monitorując kondycję po ponownym otwarciu szkół.